خودرو باکس

تست تصادف خودروهای خودران پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

تست تصادف خودروهای خودران پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

خودروهای خودران احتمالا آینده‌ی وسایل نقلیه را رقم خواهند زد و لازم است تا راهی برای اطمینان از امنیت آن‌ها پیدا کنیم.

هرچه بیشتر به خودروهای خودران فکر کنید، سؤالات بیشتری در ذهن شما شکل خواهد گرفت و درنهایت باعث می‌شود که بیشتر در فکر فرو روید. این حلقه‌ی بی‌انتهای تفکر مانند گیر افتادن در یک ماشین در حال حرکت است. با این حال گاهی سؤالات جالبی مطرح می‌شود، مثلا تست تصادف خودروهای خودران شامل چه مواردی خواهد بود؟

شاید در نگاه اول این سؤال ساده به نظر بیاید و با خود بگویید خودروهای خودران هم نوعی اتومبیل‌ هستند. مانند سایر خودروها، باید دید که در نقاط برخورد ضربه را چگونه جذب می‌کنند، کیسه‌های هوای آن‌ها چگونه عمل می‌کنند و کمربندهای ایمنی آن‌ها چگونه سرنشینان را از آسیب حفظ می‌کنند.

اگرچه تمامی موارد بالا برای تست ایمنی خودروهای خودران نیز صحیح است؛ اما این موارد تنها نیمی از راه حل است. با اعمال آزمایش‌هایی که در بالا نام برده شد، تنها بدنه‌ی خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته است؛ درصورتی‌که مغز خودروهای خودران نیز باید در تست تصادف مورد ارزیابی قرار بگیرد. درنتیجه، برخلاف خودروهای سنتی دارای راننده، هنگامی که صحبت از تست تصادف وسایل نقلیه‌ی خودران می‌شود، پروتکل‌های حاضر برای انجام تست‌های ایمنی بسیار ناکافی هستند. چراکه با کوبیدن خودروها به دیوار یا برخورد ارابه‌های سنگین به خودروها تنها بدنه‌ی آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

برای تست حقیقی و کامل خودروهای خودران باید تست‌های جدیدی طراحی شوند تا خودرو را در شرایطی قرار دهند که یا بتواند به کلی از تصادف جلوگیری کند یا در صورت حتمی بودن تصادف، سیستم خودران تصمیماتی بگیرد که پس از برخورد حداقل خسارات برجای بماند. به این دلیل که سیستم‌های خودران‌ در حقیقت نوعی ربات هستند که توانایی پایان دادن به زندگی انسان‌ها را دارند، تبدیل به مسئله‌ای پیچیده از لحاظ اخلاقی خواهد شد. اگر انتظار داریم که اداره‌ی ملی امنیت جاده‌ای و ترافیک آمریکا (NHTSA) استانداردهایی برای خودروهای خودران تعریف کند (که در اثر آن وسایل نقلیه‌ی خودران از تصادفات جلوگیری کنند و یا شدت تصادف را کاهش دهند)، باید بدانیم که در کنار تعریف استانداردها، باید قوانینی وضع شوند که خودروهای خودران را ملزم به رعایت مسائل اخلاقی می‌کنند. این مسئله یکی از کابوس‌هایی است که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، در نظر داشته باشید پیدا کردن یک سلسله‌ تصمیم (که خودروهای خودران در شرایط اضطراری باید از آن‌ها پیروی کنند) که در سطح جهانی موردقبول واقع شود، تا چه اندازه می‌تواند بزرگ و پیچیده باشد و ما به‌تازگی شروع به درک این موضوع کرده‌ایم.

برای مثال تست تصادفی را در نظر بگیرید که در آن یک خودروی خودران با سرعت زیادی در یک بزرگراه در حرکت است و با وجود واکنش‌های سریع کامپیوتر این خودرو، شرایط غیرمنتظره‌ی جاده موجب شود تا کنترل آن از دست برود. حال فرض می‌کنیم که خودروی دیگری در نزدیکی خودروی خودران در حال حرکت است و کنار جاده موانعی قرار دارد. خودروی خودرانی که کنترل خود را از دست داده ولی هنوز توانایی تغییر مسیر دارد؛ می‌تواند مسیری را انتخاب کند که در نهایت با خودرویی که در نزدیکی‌اش در حرکت است برخورد کند و به سرنشینان آن آسیب برساند  یا منجر به مرگ آن‌ها شود؛  می‌تواند به سمت موانع موجود در کنار جاده تغییر مسیر دهد و به سرنشینان خود آسیب برساند یا منجر به مرگ آن‌ها شود ؛ یا می‌تواند با یک تغییر مسیر نادرست دیگر با هر دو برخورد کند.

اگرچه شرایط موجود در این تست خیالی اندکی مبهم است؛ اما رخ دادن آن به‌هیچ‌عنوان دور از ذهن نیست. چراکه حضور خودروها و موانع در جاده‌ها امری عادی است و در کنار آن، مشکلات ناشی از شرایط جوی و زیرساخت‌ها نیز قابل وقوع است. نکته این است که تست‌های تصادف نه‌تنها باید توانایی‌های فیزیکی خودروها را مورد بررسی قرار دهند؛ بلکه باید توانایی خودروها برای جلوگیری از بروز این حوادث یا انتخاب بهترین حالت تصادف را بررسی کنند. مسئله‌ی دیگر پاسخ به این سؤال است که چه استاندارد رفتاری را انتخاب کنیم؟ آیا اجازه خواهیم داد تا هر خودروساز الگوریتم، سلسله تصمیم و کدهای اخلاقی مخصوص به خود را تولید کند یا سازمانی مانند اداره‌ی ملی امنیت جاده‌ای و ترافیک آمریکا یک سری استاندارد برای همه‌ی خودروها طراحی کند؟ اگر قرار باشد هر خودروساز استاندارد مخصوص به خود را داشته باشد، ممکن است با شرایطی روبه‌رو شویم که مردم یک برند را به برند دیگر ترجیح دهند؛ چراکه خودروهای آن برند در شرایط خطرناک اولویت را با ایمنی سرنشینان خود قرار می‌دهد.

اگر تعداد خودروهای خودران موجود در خیابان‌ها و جاده‌ها افزایش یابد و شروع به برقراری ارتباط با یکدیگر نمایند، به آن‌ها اجازه می‌دهیم تا چه میزان اطلاعات در مورد سرنشینان خود با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا در شرایط اضطراری بتوانند تصمیمات معقول بگیرند؟ آیا هر خودرو باید تعداد سرنشینان خود را اعلام کند؟ آیا باید سوابق کیفری آن‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؟ امتیاز گواهی‌نامه‌ها را چطور؟ آیا صندلی کودکان باید مجهز به چیپ‌های RFID باشند تا در شرایط اضطراری اولویت به کودکان داده شود؟

پاسخ این سؤالات هنوز مشخص نیست و احتمالا خیلی از این سؤالات پاسخ صحیحی که در سطح جهانی قابل‌قبول باشد ندارند. با اینکه همچنان پایه‌ی محکمی برای تشخیص قوانین درست از غلط در بحث خودروهای خودران وجود ندارد اما، برای آنکه بتوانیم در صنعت خودروهای خودران پیشرفت داشته باشیم نیاز است تا برخی قوانین اولیه وضع شوند. مثلا شاید باید اجازه دهیم خودروسازان رفتارهای پایه‌ای گوناگونی طراحی کنند یا مالکان خودروها خودشان اولویت‌های اخلاقی را از طریق سیستم‌های سرگرمی و اطلاعات (Infotainment) خودروها تنظیم کنند.

کمپانی‌هایی نظیر تسلا هم اکنون در حال تولید خودروهای خودران هستند (هر چند به صورت محدود) و همه‌ی خودروسازان تا حدودی مشغول توسعه‌ی این سیستم هستند؛ اما هنوز پیوندی بین دانشگاه و صنعت در زمینه‌ی قوانین و مسائل اخلاقی که ربات‌ها باید به آن‌ها پایبند باشند ایجاد نشده است.

هدف از این مقاله ایجاد یک زنگ خطر و هشدار نبود؛ اما وقت آن رسیده است تا تمام خودروسازان بزرگ، شرکت‌های بیمه، اداره‌ی ملی امنیت جاده‌ای و ترافیک و هر گروهی که در زمینه‌ی اخلاق تخصص دارد، کنار هم بنشینند و واقعا در مورد این مسائل با هم بحث کنند. قبل از آنکه این خودروها با تعداد زیاد به فروش برسند باید مشخص کنیم که در شرایط حساس چگونه رفتار خواهند کرد و در حالت ایده‌آل، قوانینی پایه‌ای برای این خودروها وضع کنیم، قوانینی شبیه به قوانین سه‌گانه‌ی آسیموف.

البته، قوانین سه‌گانه‌ی آسیموف نمی‌تواند شرایط تصادف خودروهای خودران را پوشش دهد چراکه از یک سو در این شرایط، قصد خودرو (ربات) آسیب ‌رساندن نیست و از سوی دیگر، در قوانین آسیموف این حقیقت که گاهی آسیب رسیدن به یک یا چند نفر سبب نجات عده‌ی بیشتری می‌شود، پیش‌بینی نشده است. در حقیقت دنیای خودروها کثیف‌تر از چیزی است که آسیموف در مورد ربات‌های انسان‌نمای خود تصور کرده بود.

هرچند ممکن است پروسه‌ی وضع قوانین سخت‌تر و طولانی‌تر شود، اما این پروسه باید تا حد امکان عمومی و علنی باشد تا همه از آن مطلع باشند؛ چراکه درنهایت این قوانین همه‌ی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همه‌ی این مشکلات از جایی شروع شد که این سؤال در ذهن‌ ما شکل گرفت که تست تصادف خودروهای خودران باید چگونه باشد؟ سؤالی که بعد از تصمیم‌گیری در مورد قوانین و مشخص کردن معیارهای مهم برای آزمایش پاسخ داده خواهد شد. 

منبع : زومیت 

تاریخ : 1395/08/25
0

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو ,قیمت لوازم یدکی, قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو ,یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو , قیمت ماشین , قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو وارداتی , قیمت ایران خودرو , قیمت خودرو سایپا , قیمت ماشین ایران خودرو , قیمت ماشین سایپا , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو

قیمت خودرو,قیمت ماشین,قیمت اتومبیل,قیمت روز خودرو, سایت معرفی خودرو ,سایت قیمت خودرو ,برنامه مخصوص خودرو ,نرم فزار خودرو,سخت افزار خودرو,قیمت روز ماشین ,قیمت روزانه خودرو,تصاویر خودرو, عکس خودرو,ابعاد خودرو,خودرو ,قیمت خودرو در ایران, قیمت آنلاین خودرو در ایران,سایپا,پارس خودرو,آسان موتور,اطلس خودرو,مدیران خودرو,ستاره ایران,پرشیا خودرو,کرمان موتور,خودروسازان راین,رامک خودرو,ایران خودرو,قیمت جدید خودرو , سایت رسمی , ثبت نام اینترنتی خودرو ,پیش فروش ,فروش نقدی,درج قیمت روزانه انواع خودروهای داخلی و وارداتی" اتومبیل, بانک اطلاعات خودرو، قیمت خودرو، قیمت ماشین،قیمت اتومبیل, مقایسه و انتخاب ماشین ,خودرو, نرخ خودرو، خرید خودرو، فروش خودرو، ماشین دست دوم، خودرو دست دوم,آگهی خودرو

خرید خودرو با امکان جستجو بر اساس قیمت خودرو ، بررسی خودرو ، فروش خودرو ، فیلم بررسی خودروهای روز ایران قیمت روز خودرو ، اخبار خودرو خودرو باکس, مشخصات فنی,خودرو,آگهی, بررسی,آگهی خودرو,اخبار خودرو,فنی,خرید خودرو,قیمت خودرو,فروش خودرو,گالری خودرو,مقالات خودرو,مشخصات فنی خودرو گالری ماشین -گالری خودرو -عکس ماشین -تصویر ماشین -ماشین های جدید -ماشین اسپرت-عکس اسپرت-ماشین های سنگین -ماشین های سبک -بنز -بی ام و-ماک -ایویکو -اسکانیا -رنو -ماشین های ایرانی -ماشین ها ی خارجی -ماشین خسته -وسیله نقلیه -ماشین معدن -لودر -بولدوزر - picزیبا ترین -راهسازی -عکس -تصویر -جذاب -دیدنی -وبلاگ حرفه ای- تیونینگ- بزرگ ترین وبلاگ عکس- بروز ترین وبلاگ-حرفه ای ترین - پر بیننده ترین -تصاویر کم یاب - تصاویر نایاب -برترین وبلاگ-عکس های منتخب - -مکانیک -تصاویر ماشین -تصاویر خودرو-تصاویر ماشین های اسپرت ایرانی و خارجی-راهسازی -تویوتا-بنز اس ال ار -رنو -گالری عکس های توپ-لامبورگینی گالاردو- لندرور -فورد-ماشین های آینده-خودروهای فردا -خودرو های آینده -BMW SX-بی ام و اس ایکس - جی ام سیGMCماشین های قدیمی جدیدترین خودروهای داخلی و خارجی به همراه قیمت روز خودرو گالری تصاویر خودرو و مقالات خودرو به همراه اخبار خودرو مشخصات فنی خرید خودرو آگهی خودرو خدمات پس از فروش مکانیک خودرو مقالات خودرو باکس خودرو باکس آگهی خرید فروش خودروهای هاچ بک هاچ‌بک یا به اصطلاح انگلیسی Hatchback به خودروهایی گفته می شود که صندوق عقب آنها تقریباً حذف شده و درب صندوق عقب و شیشه عقب خودرو یکی بوده و به صورت عمودی باز می‌شود . معمولاً با باز کردن این در علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد ، که همین مورد تعریفی دیگر از خودروی هاچ بک را نیز ارائه می دهد که ، به خودرویی که درب آن داخل بدنه باز شده و دارای 3 ستون بدنه می باشد ، خودروی هاچ بک گفته می شود . البته ذکر این نکته را نباید فراموش نمود که ، خودروهایی با ارتفاع مشخص ( که این تعریف خودروهای SUV و یا همان شاسی بلندها را از این نقطه نظر دور خواهد نمود ) شامل حال این مجموعه خواهند شد . خودروهای اسپرت این رده از خودروها همیشه دارای جذابیتی خاص بوده که تمام اقشار جامعه جذب این مورد گردیده اند . همیشه خبر سازترین خبرها ، هیجان انگیزترین خبرها و کلا هر آنچه رکورد برای دنیای خودرو در مورد سرعت ، شتاب و ... وجود دارد را باید در این کلاس از خودروها پیگیری نمود . در این کلاس از بدنه به خودروهایی گفته می شود که به مانند خودروهای سدان دارای 3 ستون و یا 2 ستون بوده ، و همگی دارای یک وجه مشترک بوده ، که آن وجه مشترک داشتن 2 درب برای ورود و خروج از خودرو می باشد . خودروهای کروکی خودروی کروکی یا خودرو دارای سقف جمع‌شونده یا کانورتیبل که در اصطلاح انگلیسی Convertible‏ نامیده می شود ،‏ خودرویی است که در کنار اینکه متعلق به یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو است ، سقف آن دارای قابلیت جمع شوندگی داشته و یا همان قابلیت تا شدن سقف ( جمع شدن و بر روی یکدیگر قرار می گیرند و یا به صورتی و مکانیزمی جمع شده و در پست صندلی ها پنهان می شود ) ، را نیز داشته باشد . خودروهای فست بک ، لیفت بک فست بک ( البته در برخی موارد به جای مورد فست بک لیفت بک هم نیز می توان استفاده نمود ) یا به اصطلاح انگلیسی Fast-back به خودرویی گفته می شود که حالت خاصی از ترکیب بین سه ( 3 ) بدنه سدان ، هاچ بک و اسپرت می باشد . البته این خودروها با معرفی Mercedes Benz CLS جایگاه خویش را در میان مردم شناسایی نموده اند که در همان اوایل به این خودروها نام اسپرت کوپه داده بودند و با رقبای اسپرت خودشان قیاس می شده اند . در این میان رقابت BMW 6 Series از سال 2005 تا کنون با این رقیب سنتی خویش بسیار برای همه جذاب و دیدنی بوده است . طراحی اینگونه خودروها به گونه‌ای است که سقف با شیب ملایم و پیوسته به سمت انتهای بالایی سپر عقب خودرو به پایین آمده ، به طوری که سقف و صندوق عقب به صورت یکسان ( یک تکه ) دیده می شوند .

خودرو باکس آگهی خودرو

خودرو باکس آگهی خودرو

قیمت خودرو ماشین

خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی خودرو خودرو باکس آگهی خودرو قیمت خودرو ماشین خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو