خودرو باکس

پلت فرم ملی به دردسرهایش می‌ارزد؟

هرچند تا پایان سال جاری اولین محصول پساتحریمی خودروسازان به بازار عرضه خواهد شد با این حال هنوز انتقاداتی نسبت به محتوای قراردادهای خارجی مطرح است.

بر این اساس از خیل انتقادات صورت گرفته به قراردادهای پساتحریمی آنچه این روزها منتقدان بر آن تمرکز کردند، عدم‌طراحی و ساخت پلت‌فرم در همکاری‌های مشترک است؛ به‌طوری‌که عنوان می‌شود در قراردادهای کنونی نه تنها توجه چندانی به طراحی و ساخت پلت‌فرم مشترک نشده؛ بلکه صنعت خودرو ایران با خودروهایی که قرار بر تولید آنها بر پلت‌فرم‌های خارجی است، بیش از پیش وابسته خواهد شد.
در این بین اما برخی از حامیان قراردادهای همکاری مشترک، استراتژی تولید بر پلت‌فرم مشترک خارجی را که مبنای قراردادهای خارجی در صنعت خودرو کشورمان قرار گرفته منجر به توسعه این صنعت می‌خوانند و معتقدند که طراحی و ساخت پلت‌فرم جدید برای خودروسازان داخلی و خارجی دیگر صرفه اقتصادی ندارد حال آنکه به‌دلیل ضعف زیرساختی این صنعت، ساخت پلت‌فرم حتی با مشارکت خارجی‌ها در ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.
در همین حال براساس استراتژی صنعت خودرو، خودروسازان داخلی باید تا سال 1404، پنج پلت‌فرم ملی را طراحی کنند تا تولید خودرو برروی این پلت‌فرم‌ها صورت بگیرد. در این زمینه به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذاران صنعتی کمی بلندپروازانه به ایده‌پردازی در مورد طراحی پلت‌فرم پرداخته‌اند؛ چراکه طراحی و تولید پلت‌فرم امری سرمایه بر است که در شرایط کنونی نیز در توان صنعت خودرو ایران نیست.
بنابراین برخی از کارشناسان تاکید دارند، برای خودروساز شدن، حتما نباید پلت‌فرم طراحی کرد بلکه با پیگیری استراتژی پلت‌فرم مشترک نیز می‌توانیم به توسعه صنعت خودرو بپردازیم و این موضوع صرفه اقتصادی بیشتری نیز برای این صنعت دارد.حال در شرایطی که به‌دنبال لغو تحریم‌ها و امضای قراردادهای تازه قرار است، عصر جدیدی در صنعت خودرو کشور رقم بخورد، دو سوال جدی مطرح می‌شود اینکه آیا در قراردادهای خارجی خواست سیاست گذاران صنعتی مبنی بر طراحی و ساخت پلت‌فرم دیده شده است؟ و اینکه این خواست آیا به نفع صنعت خودرو است یا باری است بر دوش این صنعت؟
 
توجه به سودآوری در صنعت خودرو
بنابر سند چشم‌انداز کشور در افق 1404، صنعت خودرو کشور باید بتواند از طریق ایجاد توانمندی‌ها و قابلیت‌های علمی، فنی و... به لکوموتیو صنعت کشور تبدیل شود تا از این طریق جایگاه نخست صنعت خودروی منطقه، رتبه پنجم آسیا و رتبه یازدهم در جهان از آن خودروسازان ایرانی شود. یکی از اهدافی که صنعت خودرو باید در راستای ایجاد رقابت‌پذیری مبتنی‌بر توسعه فناوری برای رسیدن به این هدف دنبال کند، تولید پنج پلت‌فرم ملی است که خودروسازان باید براساس راهبرد جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی مستقیم یا مشترک به آن دست یابند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی سیاست‌گذاران صنعتی تاکید بسیاری بر تولید پلت‌فرم ملی در صنعت خودرو کشور دارند و این موضوع را منوط به جذب سرمایه‌خارجی و دریافت دانش و تکنولوژی روز از سوی خودروسازان خارجی می‌دانند که همان‌طور که گفته شد، هیچ گونه اشاره‌ای درخصوص تولید پلت‌فرم مشترک در قراردادهای خودروسازان داخلی با شرکای خارجی‌شان دیده نشده است.
در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند اگر راهبرد مدنظر خودروسازان تولید پلت‌فرم ملی است باید در اولین گام بتوانند در ارتباط با خودروسازان خارجی دانش و تکنولوژی روز را کسب کنند و بعد از آن برنامه‌ریزی‌های لازم برای تولید پلت‌فرم را دنبال کنند. به اعتقاد کارشناسان پیمودن هر یک از مسیرهای پیش رو به راهبردی مشخص در صنعت خودرو ارتباط دارد و اینکه سیاست‌گذاران صنعتی کشور باید براساس مزیت‌ها و واقعیت‌هایی که در صنعت خودرو کشورمان موجود است به برنامه‌ریزی بپردازند. براین اساس به‌نظر می‌رسد که سیاست‌گذاران باید با تدوین راهبرد یک خطی صنعت خودرو مسیر آینده این صنعت را مشخص کنند تا براین اساس یکی از مسیرهای پیش رو دنبال شود. هرچند در حال حاضر تولید پنج پلت‌فرم مد نظر است، اما کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در استراتژی‌های صنعت خودرو مورد توجه قرار گیرد، رویکرد توجه به اقتصاد خودرو به‌جای برند شدن است؛ چراکه هزینه برند شدن آنقدر بالاست که در توان نقدینگی صنعت خودروی کشور نیست و اصولا بخشی از این هزینه کمپانی بزرگ خودروسازی تحمیل کرده‌اند که کسی سراغ برند شدن نرود.
در همین زمینه حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با با تاکید براینکه برنامه‌ریزی نیازمند مشخص کردن راهبرد اساسی صنعت خودرو است، می‌گوید: ساخت پلت‌فرم حدود یک‌ونیم میلیارد دلار هزینه نیاز دارد و صنعت خودرو ایران توان مالی لازم برای طراحی و ساخت آن ندارد؛ بنابراین درصورتی‌که صنعت خودرو قصد دارد توسعه یابد باید براساس مزیت‌های رقابتی خود عمل کند. از آنجا که تولید پلت‌فرم هزینه‌بر و زمان‌بر است در شرایط کنونی برای صنعت خودرو این موضوع صرفه اقتصادی ندارد.وی تاکید می‌کند، خودروسازان درصورتی‌که تلاش دارند بنابر ذائقه بازار به طراحی پلت‌فرم بپردازند باید بتوانند پلت‌فرم‌های جدیدی را طراحی کنند و بر این اساس خودروهای به روزی را به مشتریان ارائه دهند که این موضوع در شرایط کنونی از توان خودروسازان کشور خارج است.
وی معتقد است، خودروسازان باید براساس قراردادهای جدید بتوانند نیازهای بازار را تامین کنند تا توان تکنولوژیک خود را افزایش دهند و به مرور با مشخص کردن یک پروتکل و در یک دوره زمانی 20 تا 30 ساله برنامه‌های دیگری چون پلت‌فرم ملی را دنبال کنند؛ چراکه در حال حاضر تولید پلت‌فرم ملی صرفه اقتصادی ندارد.کریمی سنجری عنوان می‌کند: در صورتی که خودروسازان در قراردادهای خود تاکید کنند به جای تولید دو خودرو یک خودرو شماره‌گذاری شود و خودرو دیگر صادر شود، ضمن افزایش ارزش افزوده می‌توانیم در آینده برنامه‌های دیگری چون بحث تولید پلت‌فرم را نیز دنبال کنیم، اما باید گام به گام پیش رفت.بر این اساس کارشناسان تاکید دارند که سیاست‌گذاران خودرویی به جای اصرار بر ساخت پلت‌فرم ملی باید به سودآوری در صنعت خودرو کشور توجه کنند؛ چراکه یکی از موضوعات اساسی در جهان امروز و با وجود برندهای متعدد آن است که شرکت‌های خودروساز بتوانند به زنجیره ارزش جهانی خودرو متصل شوند. تنها راه رسیدن به این هدف افزایش دانش و تکنولوژی از طریق مشارکت با خودروسازان خارجی است تا خودروهای روز و باکیفیت به کشور وارد شود و بعد از آن برنامه‌های دیگر مورد پیگیری قرار گیرد.
در عین حال برخی دیگر از کارشناسان راهبرد پلت‌فرم مشترک را بهترین رویکرد به‌منظور توسعه صنعت خودرو و دستیابی سیاست‌گذاران به اهداف موردنظرشان می‌دانند. کارشناسان مهم‌ترین مزیت‌های پلت‌فرم مشترک را کاهش هزینه‌ها ارتقای کیفیت و تولید خودروهای روز و متنوع، می‌دانند که این راهبرد می‌تواند خودروسازان را در دستیابی به اهداف مدنظر سیاست‌گذاران یاری کند. بر این اساس به جای اینکه منابع مختلف شرکت‌های خودروساز صرف تولید یک نوع خودرو شود برای تولید و مونتاژ چند نوع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. رویکردی که جنبه اقتصادی‌اش نسبت به رویکرد تولید پلت‌فرم ملی بیشتر است. در همین زمینه، بهاره عریانی، پژوهشگر صنعت خودرو با بیان اینکه توان مالی و فنی خودروسازی کشور برای تولید پلت‌فرم‌ کافی نیست و باید به‌دنبال پلت‌فرم مشترک برویم، می‌گوید: خودروسازان صاحب برند در جهان نیز به‌دلیل هزینه‌بر بودن این موضوع با روش‌های مختلف اعم از ادغام، ائتلاف و... سعی دارند هزینه‌های خود را کاهش دهند.
وی با بیان اینکه خودروسازان براساس قراردادهای جدیدی که با خودروسازان جهانی امضا می‌کنند، می‌توانند راهبرد پلت‌فرم مشترک را دنبال کنند، می‌گوید: در شرایط کنونی بهترین رویکرد آن است که خودروسازان به‌واسطه تولید پلت‌فرم مشترک، دانش و تکنولوژی روز صنعت خودروی جهان را کسب کنند.وی قراردادهایی که در حال حاضر به امضا می‌رسند را به‌دلیل تولید خودرو با پلت‌فرم شرکت‌های خارجی جذاب نمی‌داند و معتقد است که صنعت خودرو از این طریق نمی‌تواند به جذب دانش روز خودرو بپردازد.
بیوک علیمرادلو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز  با اشاره به اینکه خودروسازان در همکاری با برندهای معتبر جهانی می‌توانند به تولید پلت‌فرم مشترک دست یابند، می‌گوید: این موضوع موجب انتقال دانش به صنعت خودروکشور خواهد شد، اما از سوی دیگر باید بحث تولید پلت‌فرم ملی نیز دنبال شود.وی با اشاره به اینکه قراردادهای خارجی کنونی به‌منظور توسعه صنعت خودرو صورت می‌گیرد، می‌گوید: براساس این قراردادها، قطعه‌سازان ایرانی می‌توانند به زنجیره ارزش جهانی خودرو بپیوندند و خودروسازان نیز می‌توانند با کسب دانش روز در قراردادهای کنونی هدف خود مبنی‌بر تولید پلت‌فرم ملی در آینده را دنبال کنند.

تاریخ : 1395/09/02
0

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو ,قیمت لوازم یدکی, قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو ,یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو , قیمت ماشین , قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو وارداتی , قیمت ایران خودرو , قیمت خودرو سایپا , قیمت ماشین ایران خودرو , قیمت ماشین سایپا , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو

قیمت خودرو,قیمت ماشین,قیمت اتومبیل,قیمت روز خودرو, سایت معرفی خودرو ,سایت قیمت خودرو ,برنامه مخصوص خودرو ,نرم فزار خودرو,سخت افزار خودرو,قیمت روز ماشین ,قیمت روزانه خودرو,تصاویر خودرو, عکس خودرو,ابعاد خودرو,خودرو ,قیمت خودرو در ایران, قیمت آنلاین خودرو در ایران,سایپا,پارس خودرو,آسان موتور,اطلس خودرو,مدیران خودرو,ستاره ایران,پرشیا خودرو,کرمان موتور,خودروسازان راین,رامک خودرو,ایران خودرو,قیمت جدید خودرو , سایت رسمی , ثبت نام اینترنتی خودرو ,پیش فروش ,فروش نقدی,درج قیمت روزانه انواع خودروهای داخلی و وارداتی" اتومبیل, بانک اطلاعات خودرو، قیمت خودرو، قیمت ماشین،قیمت اتومبیل, مقایسه و انتخاب ماشین ,خودرو, نرخ خودرو، خرید خودرو، فروش خودرو، ماشین دست دوم، خودرو دست دوم,آگهی خودرو

خرید خودرو با امکان جستجو بر اساس قیمت خودرو ، بررسی خودرو ، فروش خودرو ، فیلم بررسی خودروهای روز ایران قیمت روز خودرو ، اخبار خودرو خودرو باکس, مشخصات فنی,خودرو,آگهی, بررسی,آگهی خودرو,اخبار خودرو,فنی,خرید خودرو,قیمت خودرو,فروش خودرو,گالری خودرو,مقالات خودرو,مشخصات فنی خودرو گالری ماشین -گالری خودرو -عکس ماشین -تصویر ماشین -ماشین های جدید -ماشین اسپرت-عکس اسپرت-ماشین های سنگین -ماشین های سبک -بنز -بی ام و-ماک -ایویکو -اسکانیا -رنو -ماشین های ایرانی -ماشین ها ی خارجی -ماشین خسته -وسیله نقلیه -ماشین معدن -لودر -بولدوزر - picزیبا ترین -راهسازی -عکس -تصویر -جذاب -دیدنی -وبلاگ حرفه ای- تیونینگ- بزرگ ترین وبلاگ عکس- بروز ترین وبلاگ-حرفه ای ترین - پر بیننده ترین -تصاویر کم یاب - تصاویر نایاب -برترین وبلاگ-عکس های منتخب - -مکانیک -تصاویر ماشین -تصاویر خودرو-تصاویر ماشین های اسپرت ایرانی و خارجی-راهسازی -تویوتا-بنز اس ال ار -رنو -گالری عکس های توپ-لامبورگینی گالاردو- لندرور -فورد-ماشین های آینده-خودروهای فردا -خودرو های آینده -BMW SX-بی ام و اس ایکس - جی ام سیGMCماشین های قدیمی جدیدترین خودروهای داخلی و خارجی به همراه قیمت روز خودرو گالری تصاویر خودرو و مقالات خودرو به همراه اخبار خودرو مشخصات فنی خرید خودرو آگهی خودرو خدمات پس از فروش مکانیک خودرو مقالات خودرو باکس خودرو باکس آگهی خرید فروش خودروهای هاچ بک هاچ‌بک یا به اصطلاح انگلیسی Hatchback به خودروهایی گفته می شود که صندوق عقب آنها تقریباً حذف شده و درب صندوق عقب و شیشه عقب خودرو یکی بوده و به صورت عمودی باز می‌شود . معمولاً با باز کردن این در علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد ، که همین مورد تعریفی دیگر از خودروی هاچ بک را نیز ارائه می دهد که ، به خودرویی که درب آن داخل بدنه باز شده و دارای 3 ستون بدنه می باشد ، خودروی هاچ بک گفته می شود . البته ذکر این نکته را نباید فراموش نمود که ، خودروهایی با ارتفاع مشخص ( که این تعریف خودروهای SUV و یا همان شاسی بلندها را از این نقطه نظر دور خواهد نمود ) شامل حال این مجموعه خواهند شد . خودروهای اسپرت این رده از خودروها همیشه دارای جذابیتی خاص بوده که تمام اقشار جامعه جذب این مورد گردیده اند . همیشه خبر سازترین خبرها ، هیجان انگیزترین خبرها و کلا هر آنچه رکورد برای دنیای خودرو در مورد سرعت ، شتاب و ... وجود دارد را باید در این کلاس از خودروها پیگیری نمود . در این کلاس از بدنه به خودروهایی گفته می شود که به مانند خودروهای سدان دارای 3 ستون و یا 2 ستون بوده ، و همگی دارای یک وجه مشترک بوده ، که آن وجه مشترک داشتن 2 درب برای ورود و خروج از خودرو می باشد . خودروهای کروکی خودروی کروکی یا خودرو دارای سقف جمع‌شونده یا کانورتیبل که در اصطلاح انگلیسی Convertible‏ نامیده می شود ،‏ خودرویی است که در کنار اینکه متعلق به یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو است ، سقف آن دارای قابلیت جمع شوندگی داشته و یا همان قابلیت تا شدن سقف ( جمع شدن و بر روی یکدیگر قرار می گیرند و یا به صورتی و مکانیزمی جمع شده و در پست صندلی ها پنهان می شود ) ، را نیز داشته باشد . خودروهای فست بک ، لیفت بک فست بک ( البته در برخی موارد به جای مورد فست بک لیفت بک هم نیز می توان استفاده نمود ) یا به اصطلاح انگلیسی Fast-back به خودرویی گفته می شود که حالت خاصی از ترکیب بین سه ( 3 ) بدنه سدان ، هاچ بک و اسپرت می باشد . البته این خودروها با معرفی Mercedes Benz CLS جایگاه خویش را در میان مردم شناسایی نموده اند که در همان اوایل به این خودروها نام اسپرت کوپه داده بودند و با رقبای اسپرت خودشان قیاس می شده اند . در این میان رقابت BMW 6 Series از سال 2005 تا کنون با این رقیب سنتی خویش بسیار برای همه جذاب و دیدنی بوده است . طراحی اینگونه خودروها به گونه‌ای است که سقف با شیب ملایم و پیوسته به سمت انتهای بالایی سپر عقب خودرو به پایین آمده ، به طوری که سقف و صندوق عقب به صورت یکسان ( یک تکه ) دیده می شوند .

خودرو باکس آگهی خودرو

خودرو باکس آگهی خودرو

قیمت خودرو ماشین

خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی خودرو خودرو باکس آگهی خودرو قیمت خودرو ماشین خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو