خودرو باکس

استارت رونق در بازار خودرو

استارت رونق در بازار خودرو

بازار خودرو بعد از رکود سنگینی که پشت‌سر گذاشته، حالا در آستانه نیمه دوم سال، کم‌کم جان گرفته است. محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است؛ 3 درصد از رشد اقتصادی 8.8 درصدی صنعت را خودرو به دوش می‌کشد. با این حال فعالان بازار  و صنعت خودرو به «شهروند» می‌گویند: درحال حاضر سهم اصلی بازار فروش ایران را خودروهای خارجی تشکیل می‌دهند و فروش داخلی‌ها تنها 5 درصد رشد داشته است.

این درحالی است که رونق به بازار خودروهای خارجی بازگشته و  افزایش فروش 50 درصدی در این بازار تجربه می‌شود.

مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت در گفت‌وگو با "روزنامه شهروند"، به خروج بازار از رکود تأکید می‌کند و می‌گوید: درحال حاضر هر آنچه در واحدهای صنعتی تولید می‌شود، به فروش می‌رسد. او با اشاره به این‌که روند نزولی تولید خودرو شیب صعودی گرفته است، توضیح می‌دهد تیراژ تولیدات خودروسازان در ٤ماه نخست امسال رشدی 3.3 درصدی  را نسبت به مدت مشابه ‌سال گذشته تجربه کرده و به مرز 339.838 دستگاه رسیده است. این میزان رشد تولید با توجه به همبستگی مثبتی که میان تولیدات خودروسازان و رشد اقتصادی وجود دارد، این گمانه را ایجاد می‌کند که چنانچه رشد تولیدات خودروسازان در ماه‌های آینده ادامه پیدا کند، رشد اقتصادی در فصل دوم‌ سال نیز از آن تأثیر بپذیرد.

افزایش تولید در کمپانی‌های خودروسازی ایران استارت خورد

با شروع تحرکات در بازار، خودروسازان برای رشد ٣٠‌درصد تولید تا پایان‌ سال ٩٥ برنامه ریخته‌اند. این یعنی رشد 3.3 درصدی تولید خودرو در چهارماهه اول ‌سال تقریبا باید ١٠برابر شود تا سهم پیش‌بینی شده برای این صنعت در رشد اقتصادی اتفاق بیفتد. محمدرضا نجفی‌منش عضو هیأت‌مدیره انجمن قطعه‌سازان با بیان این‌که براساس هدفگذاری صورت گرفته تولید خودرو در‌ سال‌جاری باید با رشد ٣٠‌درصدی همراه باشد، به «شهروند» گفت: درصورت تحقق این رشد، سهم صنعت خودرو از رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) ٣ و از رشد صنعت ٦‌درصد خواهد بود. او درحالی ‌که رشد اقتصادی را در رونق ایجادشده در بازار خودرو موثر می‌داند، ادامه داد: میزان خریدوفروش خودروهای داخلی در مقایسه با مدت مشابه ‌سال گذشته با رشد ٥‌درصدی همراه بوده است.

در سایپا به اندازه یک روز تولید هم دپو نداریم

آمارهای ارایه‌شده ازسوی وزارت صنعت درحالی از رشد تولید حکایت می‌کند که به گفته عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خودروسازان بعضا از زمان تحویل خودرو عقب هستند و تقاضای بازار بیشتر از تولید است. نجفی‌منش توضیح می‌دهد که خودرو‌ها به محض تولید به فروش می‌رسد. این وضع به‌گونه‌ای است که در گروه خودروسازی سایپا حتی به اندازه تولید یک روز هم موجودی نداریم. البته با توجه به رونق ایجادشده پیش‌بینی می‌شود که میزان تولیدات در ماه‌های آینده روند افزایشی به خود گرفته و صنعت خودرو از وضع بهتری برخوردار شوند.

نجفی‌منش معتقد است که اگر دولت دستیابی به رشد ٦‌درصدی را هدفگذاری کرده، باید ابزارهای دستیابی به این رشد را نیز فراهم کند. درحال حاضر مهم‌ترین عامل رکود کاهش قدرت خرید مردم است و دولت باید مشوق‌ها و حمایت‌های بیشتری  برای تحریک تقاضا ایجاد کند.

تسهیلات بانک‌ها صرف بنگاهداری‌شان شده است

این عضو اتاق بازرگانی و فعال صنعت خودرو با انتقاد از مدیریت ناکارآمد در برخی ارکان اقتصادی تأکید می‌کند، اگر در نظام اقتصادی هر بخشی فعالیت‌ها و وظایف مربوط به خود را انجام دهد، اقتصاد از بن‌بست خارج می‌شود. به‌عنوان مثال، درشرایط فعلی که تأمین منابع مالی مهم‌ترین دغدغه بنگاه‌های تولیدی است، بانک‌ها باید فقط بانکداری کند و از بنگاهداری در بخش‌های مختلف اقتصادی دست بکشد.

او خاطرنشان می‌کند: آمارها به صراحت سهامداری و بنگاهداری بانک‌ها را اثبات می‌کند و موید آن است که چه میزان از تسهیلات بانک‌ها در ساخت‌وسازهایشان معطل مانده و درچرخه‌ اعطای تسهیلات وارد نشده است، ضمن این‌که باید مشخص کرد که نهادهای سیاستگذار چه سازوکاری برای کاهش این مسأله تدارک دیده‌اند.

افزایش بیش از  50 درصد واردات خودرو

هرچند که اظهارات مسئولان و آمارهای موجود از روند رو به رشد تولید خودروهای داخلی و رونق بازار حکایت می‌کند اما براساس اظهارات فعالان بازار، خودروهای وارداتی این روزها درشرایط بهتری به سر می‌برند. فرهاد احتشام‌زاده رئیس اتحادیه واردکنندگان درگفت‌وگو با «شهروند» درحالی ‌که از افزایش ٥٠‌درصدی خریدوفروش خودروهای خارجی خبر می‌دهد که آمارهای ارایه‌شده ازسوی گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز به رشد واردات خودروهای خارجی صحه می‌گذارد. آمارهای گمرک نشان می‌دهد که در دوماهه اول‌ سال ٩٤ حدود 4366 دستگاه خودرو وارد شده درحالی‌ که در‌ سال‌جاری این آمار به 6854 دستگاه خودرو رسیده است. از این‌رو آمار‌ها نشان می‌دهد که در دوماه اول امسال واردات خودرو نسبت به مدت مشابه ‌سال قبل حدود ٣٧‌درصد رشد داشته است.  

البته مقایسه آمارهای امسال و‌ سال گذشته نسبت به ‌سال ٩٣ حاکی از کاهش شدید واردات خودروی خارجی به ایران است. در دوماه ابتدای ‌سال ٩٣ حدود ١٣‌هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده که می‌توان گفت، روند واردات خودرو در دو‌سال اخیر به نصف و حتی تا یک‌سوم کاهش داشته است. با این حال مقایسه آمار امسال و‌ سال گذشته نشان می‌دهد سیر نزولی واردات خودرو به موازات افزایش تقاضا در بازار روند صعودی به خود گرفته است.

این فعال بازار با بیان این‌که آمار ارایه‌شده ازسوی گمرک نشان‌دهنده رونق خریدوفروش خودروهای خارجی است، ادامه داد: بر استراتژی صنعت خودرو تا‌ سال ١٤٠٤ میزان واردات نسبت به تولید باید به ١٠‌درصد برسد، این درحالی است که این عدد در‌سال ٩٤ نزدیک به ٤‌درصد بوده است، بنابراین تا دستیابی به میزان وارداتی که در سند استراتژی صنعت خودرو تعیین شده، همچنان فاصله زیادی وجود دارد.

خودروهای چینی به حاشیه رفتند

البته مرور آمارهای واردات خودرو نشان می‌دهد که در‌سال ٩٤ و ٩٥ خودروهای چینی سهم بالایی در بین خودروهای وارداتی نداشتند و کیا، هیوندا، تویوتا، لکسوس و بنز ٥ برند محبوب ایرانی بوده و بیشترین آمار معاملات و واردات را به خود اختصاص داده‌اند.

تداوم رکود در بازار خودروهای دست دوم

فعالان بازار خودرو همچنین معتقدند تسهیلات و مشوق‌هایی که خودروسازان برای مشتریان درنظر گرفته‌اند، نقش قابل توجهی در تحریک تقاضا داشته و درحال حاضر بازار خودروهای صفر کیلومتر به جریان افتاده، این درحالی است که بازار خودروهای کارکرده همچنان رکود را تجربه می‌کند.

کاظم محمدی نیک‌خواه فعال بازار درحالی ‌که رونق ایجادشده در بازار خودرو را ناشی از ارایه تسهیلات در خرید خودروهای صفر می‌داند، به «شهروند» می‌گوید: کاهش قدرت نقدینگی در بین مردم و رکود حاکم بر اقتصاد خریدوفروش خودرو نقدی را به ‌شدت کاهش داده است.وی معتقد است که در بخش خودروهای صفر، خودروسازان با ارایه تسهیلات جذابیت‌هایی برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده و فروش‌های  خود را افزایش دهند اما در بخش خودروهای کارکرده همچنان با رکود مواجه هستیم.

ال 90، پژو پارس و 206 پرفروش‌ترین خودروهایی است که این فعال بازار بدان اشاره کرد. او می‌گوید که خریدوفروش خودروهای خارجی زیر ١٠٠‌میلیون تومان کماکان درحال انجام بوده و از وضع مناسب‌تری برخوردار است. دراین میان خودروهای ژاپنی، کره‌ای و اروپایی بیشترین سهم از خریدوفروش را به خود اختصاص داده‌اند. درحالی ‌که که از خریدوفروش خودروهای دست دوم چینی هیچ استقبالی نمی‌شود. عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران براین باور است که تقاضای موجود در سطح بازار بسیار بیشتر از خریدوفروش‌هایی است که صورت می‌گیرد اما به ‌دلیل رکود و کمبود نقدینگی که وجود دارد، امکان خریدوفروش خودرو وجود ندارد.

تاریخ : 1395/06/16
0

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو ,قیمت لوازم یدکی, قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو ,یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو , قیمت ماشین , قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو وارداتی , قیمت ایران خودرو , قیمت خودرو سایپا , قیمت ماشین ایران خودرو , قیمت ماشین سایپا , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو

قیمت خودرو,قیمت ماشین,قیمت اتومبیل,قیمت روز خودرو, سایت معرفی خودرو ,سایت قیمت خودرو ,برنامه مخصوص خودرو ,نرم فزار خودرو,سخت افزار خودرو,قیمت روز ماشین ,قیمت روزانه خودرو,تصاویر خودرو, عکس خودرو,ابعاد خودرو,خودرو ,قیمت خودرو در ایران, قیمت آنلاین خودرو در ایران,سایپا,پارس خودرو,آسان موتور,اطلس خودرو,مدیران خودرو,ستاره ایران,پرشیا خودرو,کرمان موتور,خودروسازان راین,رامک خودرو,ایران خودرو,قیمت جدید خودرو , سایت رسمی , ثبت نام اینترنتی خودرو ,پیش فروش ,فروش نقدی,درج قیمت روزانه انواع خودروهای داخلی و وارداتی" اتومبیل, بانک اطلاعات خودرو، قیمت خودرو، قیمت ماشین،قیمت اتومبیل, مقایسه و انتخاب ماشین ,خودرو, نرخ خودرو، خرید خودرو، فروش خودرو، ماشین دست دوم، خودرو دست دوم,آگهی خودرو

خرید خودرو با امکان جستجو بر اساس قیمت خودرو ، بررسی خودرو ، فروش خودرو ، فیلم بررسی خودروهای روز ایران قیمت روز خودرو ، اخبار خودرو خودرو باکس, مشخصات فنی,خودرو,آگهی, بررسی,آگهی خودرو,اخبار خودرو,فنی,خرید خودرو,قیمت خودرو,فروش خودرو,گالری خودرو,مقالات خودرو,مشخصات فنی خودرو گالری ماشین -گالری خودرو -عکس ماشین -تصویر ماشین -ماشین های جدید -ماشین اسپرت-عکس اسپرت-ماشین های سنگین -ماشین های سبک -بنز -بی ام و-ماک -ایویکو -اسکانیا -رنو -ماشین های ایرانی -ماشین ها ی خارجی -ماشین خسته -وسیله نقلیه -ماشین معدن -لودر -بولدوزر - picزیبا ترین -راهسازی -عکس -تصویر -جذاب -دیدنی -وبلاگ حرفه ای- تیونینگ- بزرگ ترین وبلاگ عکس- بروز ترین وبلاگ-حرفه ای ترین - پر بیننده ترین -تصاویر کم یاب - تصاویر نایاب -برترین وبلاگ-عکس های منتخب - -مکانیک -تصاویر ماشین -تصاویر خودرو-تصاویر ماشین های اسپرت ایرانی و خارجی-راهسازی -تویوتا-بنز اس ال ار -رنو -گالری عکس های توپ-لامبورگینی گالاردو- لندرور -فورد-ماشین های آینده-خودروهای فردا -خودرو های آینده -BMW SX-بی ام و اس ایکس - جی ام سیGMCماشین های قدیمی جدیدترین خودروهای داخلی و خارجی به همراه قیمت روز خودرو گالری تصاویر خودرو و مقالات خودرو به همراه اخبار خودرو مشخصات فنی خرید خودرو آگهی خودرو خدمات پس از فروش مکانیک خودرو مقالات خودرو باکس خودرو باکس آگهی خرید فروش خودروهای هاچ بک هاچ‌بک یا به اصطلاح انگلیسی Hatchback به خودروهایی گفته می شود که صندوق عقب آنها تقریباً حذف شده و درب صندوق عقب و شیشه عقب خودرو یکی بوده و به صورت عمودی باز می‌شود . معمولاً با باز کردن این در علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد ، که همین مورد تعریفی دیگر از خودروی هاچ بک را نیز ارائه می دهد که ، به خودرویی که درب آن داخل بدنه باز شده و دارای 3 ستون بدنه می باشد ، خودروی هاچ بک گفته می شود . البته ذکر این نکته را نباید فراموش نمود که ، خودروهایی با ارتفاع مشخص ( که این تعریف خودروهای SUV و یا همان شاسی بلندها را از این نقطه نظر دور خواهد نمود ) شامل حال این مجموعه خواهند شد . خودروهای اسپرت این رده از خودروها همیشه دارای جذابیتی خاص بوده که تمام اقشار جامعه جذب این مورد گردیده اند . همیشه خبر سازترین خبرها ، هیجان انگیزترین خبرها و کلا هر آنچه رکورد برای دنیای خودرو در مورد سرعت ، شتاب و ... وجود دارد را باید در این کلاس از خودروها پیگیری نمود . در این کلاس از بدنه به خودروهایی گفته می شود که به مانند خودروهای سدان دارای 3 ستون و یا 2 ستون بوده ، و همگی دارای یک وجه مشترک بوده ، که آن وجه مشترک داشتن 2 درب برای ورود و خروج از خودرو می باشد . خودروهای کروکی خودروی کروکی یا خودرو دارای سقف جمع‌شونده یا کانورتیبل که در اصطلاح انگلیسی Convertible‏ نامیده می شود ،‏ خودرویی است که در کنار اینکه متعلق به یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو است ، سقف آن دارای قابلیت جمع شوندگی داشته و یا همان قابلیت تا شدن سقف ( جمع شدن و بر روی یکدیگر قرار می گیرند و یا به صورتی و مکانیزمی جمع شده و در پست صندلی ها پنهان می شود ) ، را نیز داشته باشد . خودروهای فست بک ، لیفت بک فست بک ( البته در برخی موارد به جای مورد فست بک لیفت بک هم نیز می توان استفاده نمود ) یا به اصطلاح انگلیسی Fast-back به خودرویی گفته می شود که حالت خاصی از ترکیب بین سه ( 3 ) بدنه سدان ، هاچ بک و اسپرت می باشد . البته این خودروها با معرفی Mercedes Benz CLS جایگاه خویش را در میان مردم شناسایی نموده اند که در همان اوایل به این خودروها نام اسپرت کوپه داده بودند و با رقبای اسپرت خودشان قیاس می شده اند . در این میان رقابت BMW 6 Series از سال 2005 تا کنون با این رقیب سنتی خویش بسیار برای همه جذاب و دیدنی بوده است . طراحی اینگونه خودروها به گونه‌ای است که سقف با شیب ملایم و پیوسته به سمت انتهای بالایی سپر عقب خودرو به پایین آمده ، به طوری که سقف و صندوق عقب به صورت یکسان ( یک تکه ) دیده می شوند .

خودرو باکس آگهی خودرو

خودرو باکس آگهی خودرو

قیمت خودرو ماشین

خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی خودرو خودرو باکس آگهی خودرو قیمت خودرو ماشین خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو