خودرو باکس

تردد خودروهای تولیدی قبل از سال ٨٣ در تهران ممنوع می شود

تردد خودروهای تولیدی قبل از سال ٨٣ در تهران ممنوع می شود

 سال‌هاست که معضل آلودگی هوای پایتخت یکی از مهم‌ترین مشکلات قابل لمس و جدی این کلانشهر محسوب می‌شود؛ مشکلی که برای حل آن تاکنون طرح‌های فراوانی اجرا شده ولی هیچ‌کدام نتوانسته گره این مشکل کور زیست‌محیطی را باز کند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از تسنیم ،سال‌هاست که معضل آلودگی هوای پایتخت یکی از مهم‌ترین مشکلات قابل لمس و جدی این کلانشهر محسوب می‌شود؛ مشکلی که برای حل آن تاکنون طرح‌های فراوانی اجرا شده ولی هیچ‌کدام نتوانسته گره این مشکل کور زیست‌محیطی را باز کند. در ادامه راه‌حل‌هایی که ارایه شده است، از سال گذشت طرحی در رسانه‌ها مطرح شد که گفته می‌شود شاید بهترین گزینه برای حل معضل آلودگی هوای تهران باشد. طرحی به نام محدوده کاهش آلودگی هوا یا «LEZ» که قرار بود آبان ماه سال گذشته اجرایی شود، اما با مخالفت پلیس که معتقد بود هنوز زیرساخت‌های آن فراهم نیست، عملا مسکوت ماند و با این وجود قرار است از نیمه دوم شهریور ماه، این طرح با تغییراتی که کرده، اجرایی شود. اما هنوز در مورد شیوه اجرا و شرایط دسته‌بندی خودروها یا محدوده‌هایی که اتومبیل‌ها می‌توانند به آن وارد شوند ابهامات فراوانی برای مردم مطرح است. ابهاماتی که تلاش کرده‌ایم تا در گفت‌وگو با «احمد دنیامالی» رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر به آنها پاسخ دهیم.

قرار بود طرح محدوده کاهش آلودگی هوا «LEZ » از ابتدای آبان ماه سال گذشته قاطعانه اجرایی شود. اما به دلیل ایرادهایی که پلیس راهنمایی و رانندگی به این طرح وارد کرده بود و آن را عملی نمی‌دانست، اجرای آن تا امروز به تعویق افتاد. حالا صحبت از اجرای این طرح از نیمه شهریور ماه است. اینجا این سوال مطرح می‌شود که این طرح چه تغییری داشته که پلیس با اجرای آن موافقت کرده است؟
طرح تغییری نکرده بلکه زیرساخت‌های اجرای آن مهیا شده است. ببینید، پلیس به این دلیل با اجرای این طرح مخالف بود که می‌گفت ما بانک اطلاعاتی یکپارچه و کشوری از مشخصات اتومبیل‌های تمام ایران نداریم. به همین دلیل اگر خودرویی از شهری وارد تهران شود یا از تهران به شهرهای دیگر برود، بانک اطلاعاتی پلیس نمی‌تواند تشخیص دهد که این خودرو معاینه فنی دارد یا خیر. حالا اتفاقی که افتاده این است که با ورود وزارت کشور به این مساله، بانک‌های اطلاعاتی خودروهای سراسر کشور یک‌کاسه شده و به بانکی یکپارچه شکل گرفته که اطلاعات تمام خودروهای ایران در آن ثبت شده است. به بیانی ایراد قبلی برطرف شده و پلیس هم برای اعمال قانون مشکلی ندارد. بدین‌ترتیب از پلاک خودروها عکس گرفته می‌شود و براساس میزان آلودگی‌شان رتبه‌بندی می‌شوند و می‌توانند در محدوده‌ای که برای‌شان تعیین شده تردد کنند.
خودروهای کاربراتوری چطور می‌توانند در محدوده‌های تعیین شده تردد کنند؟

به نکته خوبی اشاره کردید. آن اوایل که بحث اجرای این طرح مطرح بود عده‌ای معتقد بودند که تعدادی از پرایدهای کاربراتوری نمی‌توانند در این طرح شرکت کنند و این خلاف عدالت است و باعث تبعیض بین فقیر و غنی می‌شود. پیش‌بینی ما این است که حدود ١۵� هزار خودروکاربراتوری پراید در تهران وجود دارد و تعدادی هم خودرو داریم که قبل از سال ٨٢ تولید شده‌اند. به طوری که گفته می‌شود از حدود ٣ میلیون خودروی سواری سطح شهر، تقریبا ١� درصد کاربراتی تولید شده در قبل از سال ٨٢ هستند، برخلاف اظهارنظرهایی که مطرح می‌شود، هر خودرویی که بعد از سال ٨٢ تولید شده باشد و تست‌های مراکز فنی ما را پشت سر بگذارد، می‌تواند براساس محدوده‌ای که برایش تعیین می‌شود، در تهران تردد داشته باشد.
یعنی خودروهای تولیدی قبل از سال ٨٣ شامل این طرح نمی‌شوند؟
خیر. این خودروها کلا نمی‌توانند در تهران تردد داشته باشند.


یادم هست یکی دیگر از ایرادهایی که پلیس به این طرح می‌گرفت این بود که اصولا مراکز معاینه فنی ما فاقد دستگاه‌ها و تجهیزاتی است که قادر باشد خودروهای روز دنیا را تست کند. بنابراین تست‌های این خودروها عملا قابل اطمینان نیستند. الان این مشکل هم حل شده است؟

این مساله در آخرین جلسه‌ای که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، حدود سه هفته قبل در وزارت کشور برگزار شد، مطرح شد و درنهایت همه پذیرفتند که زیرساخت‌ها آماده اجرای این طرح است. این به این معناست که با اقداماتی که صورت گرفته قطعا مراکز فنی ما هم می‌توانند از پس تست انواع خودروها برآیند.
و خودروها درهمان سه رنگی که قبلا یاد شده بود، تقسیم‌بندی می‌شوند؟

نه. بحث‌های زیادی در این مورد مطرح شده بود. پیشنهاد این بود که اتومبیل‌ها براساس میزان آلایندگی‌‌شان در پنج رنگ تقسیم‌بندی شوند. این رنگ‌بندی‌ها براساس استانداردهای جهانی است و در تمام دنیا هم اجرا می‌شود و چیز جدیدی نیست. درنهایت مقرر شد تا چهار گروه رنگ داشته باشیم. یعنی مقرر شد تا رنگ بنفش هم به رنگ‌های قرمز و زرد و سبز اضافه شود.
رنگ بنفش برای چه خودروهایی اعمال می‌شود؟

درست به خاطرم نیست که شرایط خودروهایی که در این طرح قرار می‌گیرند چیست ولی در هر صورت یک محدوده‌ای را برای آن تعیین کرده‌اند و گفته‌اند اگر مقدار آلودگی خودورها فلان مقدار باشد، در گروه بنفش قرار می‌گیرند.


فکر می‌کنم شما هم از آن دسته مدیرانی هستید که معتقدید طرح فعلی زوج و فرد یا محدوده طرح ترافیک راهگشای حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا نیست. درست است؟
بله. چون به هر حال بسیاری از خودروهایی که وارد طرح هم نمی‌شوند هم آلودگی شدیدی تولید می‌کنند که روی هوای مرکز شهر هم تاثیر می‌گذارد. یعنی اجرای طرح‌های کنونی عملا بی‌نتیجه بوده است.


من هنوز متوجه یک موضوع نشدم. اینکه با اجرای این طرح، محدوده طرح زوج و فرد یا محدوده طرح اصلی مرکز شهر برداشته می‌شود یا خیر؟

 

براساس طرحی که قرار است اجرایی شود، دوربین‌هایی در مرز طرح زوج و فرد نصب می‌شود تا خودروها را کنترل کند. یعنی خودرویی که می‌خواهد وارد این طرح شود اول از همه باید هنگام ورود به طرح روز فرد یا زوج بودن‌شان را رعایت کنند. دوم اینکه حتما اگر عمرش بالای پنج سال است، باید معاینه فنی داشته باشد. این خودرو، بعد از اینکه وارد طرح زوج و فرد شد، ‌اگر بخواهد وارد محدوده مرکزی طرح ترافیک شود باید یا طرح داشته باشد یا طرح بخرد.
یعنی در واقع این طرح برای ورود خودروها به محدوده زوج و فرد است.

دقیقا.
پس نقش این رنگ‌ها چیست؟

آنها برای طرح کلی و اصلی «LEZ» بوده که قرار است بعدا اجرایی شود ولی فعلا و در گام اول، برای طرحی که قرار است از مهرماه اجرا شود از این شیوه استفاده خواهد شد، یعنی حتما ماشین‌ها باید معاینه فنی داشته باشند.


این طرح شامل موتوسیکلت‌ها هم می‌شود؟
فعلا خیر. عده‌ای در این بین می‌گویند مالکین این موتورها اکثرا از اقشار کم‌درآمد جامعه هستند که با موتورهای‌شان کار می‌کنند. ولی به نظر ما این استدلال استدلال درستی نیست. قرار نیست که با این بهانه‌ها جان میلیون‌ها نفر را به خطر بیندازیم. ما می‌گوییم اگر می‌خواهید به آنها کمک کنید از راه‌های دیگری وارد شوید. مثلا وام کم‌بهره بدهید تا موتورهای برقی بخرند. ولی اینکه به این بهانه بخواهیم آلایندگی چند میلیون موتور موجود در تهران را نادیده بگیریم، کار درستی نیست و ما هم زیر بار آن نمی‌رویم. بنابراین در مرحله بعد، طرحی برای کنترل تردد موتورهای آلاینده را در دستور کارمان داریم.

تاریخ : 1395/06/06
0

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو ,قیمت لوازم یدکی, قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو ,یک خودرو , قیمت خودرو , قیمت روز خودرو , قیمت ماشین , قیمت روز ماشین , قیمت خودرو داخلی , قیمت خودرو خارجی , قیمت خودرو وارداتی , قیمت ایران خودرو , قیمت خودرو سایپا , قیمت ماشین ایران خودرو , قیمت ماشین سایپا , قیمت خودرو صفر , نوسان قیمت خودرو , نمودار قیمت خودرو

قیمت خودرو,قیمت ماشین,قیمت اتومبیل,قیمت روز خودرو, سایت معرفی خودرو ,سایت قیمت خودرو ,برنامه مخصوص خودرو ,نرم فزار خودرو,سخت افزار خودرو,قیمت روز ماشین ,قیمت روزانه خودرو,تصاویر خودرو, عکس خودرو,ابعاد خودرو,خودرو ,قیمت خودرو در ایران, قیمت آنلاین خودرو در ایران,سایپا,پارس خودرو,آسان موتور,اطلس خودرو,مدیران خودرو,ستاره ایران,پرشیا خودرو,کرمان موتور,خودروسازان راین,رامک خودرو,ایران خودرو,قیمت جدید خودرو , سایت رسمی , ثبت نام اینترنتی خودرو ,پیش فروش ,فروش نقدی,درج قیمت روزانه انواع خودروهای داخلی و وارداتی" اتومبیل, بانک اطلاعات خودرو، قیمت خودرو، قیمت ماشین،قیمت اتومبیل, مقایسه و انتخاب ماشین ,خودرو, نرخ خودرو، خرید خودرو، فروش خودرو، ماشین دست دوم، خودرو دست دوم,آگهی خودرو

خرید خودرو با امکان جستجو بر اساس قیمت خودرو ، بررسی خودرو ، فروش خودرو ، فیلم بررسی خودروهای روز ایران قیمت روز خودرو ، اخبار خودرو خودرو باکس, مشخصات فنی,خودرو,آگهی, بررسی,آگهی خودرو,اخبار خودرو,فنی,خرید خودرو,قیمت خودرو,فروش خودرو,گالری خودرو,مقالات خودرو,مشخصات فنی خودرو گالری ماشین -گالری خودرو -عکس ماشین -تصویر ماشین -ماشین های جدید -ماشین اسپرت-عکس اسپرت-ماشین های سنگین -ماشین های سبک -بنز -بی ام و-ماک -ایویکو -اسکانیا -رنو -ماشین های ایرانی -ماشین ها ی خارجی -ماشین خسته -وسیله نقلیه -ماشین معدن -لودر -بولدوزر - picزیبا ترین -راهسازی -عکس -تصویر -جذاب -دیدنی -وبلاگ حرفه ای- تیونینگ- بزرگ ترین وبلاگ عکس- بروز ترین وبلاگ-حرفه ای ترین - پر بیننده ترین -تصاویر کم یاب - تصاویر نایاب -برترین وبلاگ-عکس های منتخب - -مکانیک -تصاویر ماشین -تصاویر خودرو-تصاویر ماشین های اسپرت ایرانی و خارجی-راهسازی -تویوتا-بنز اس ال ار -رنو -گالری عکس های توپ-لامبورگینی گالاردو- لندرور -فورد-ماشین های آینده-خودروهای فردا -خودرو های آینده -BMW SX-بی ام و اس ایکس - جی ام سیGMCماشین های قدیمی جدیدترین خودروهای داخلی و خارجی به همراه قیمت روز خودرو گالری تصاویر خودرو و مقالات خودرو به همراه اخبار خودرو مشخصات فنی خرید خودرو آگهی خودرو خدمات پس از فروش مکانیک خودرو مقالات خودرو باکس خودرو باکس آگهی خرید فروش خودروهای هاچ بک هاچ‌بک یا به اصطلاح انگلیسی Hatchback به خودروهایی گفته می شود که صندوق عقب آنها تقریباً حذف شده و درب صندوق عقب و شیشه عقب خودرو یکی بوده و به صورت عمودی باز می‌شود . معمولاً با باز کردن این در علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد ، که همین مورد تعریفی دیگر از خودروی هاچ بک را نیز ارائه می دهد که ، به خودرویی که درب آن داخل بدنه باز شده و دارای 3 ستون بدنه می باشد ، خودروی هاچ بک گفته می شود . البته ذکر این نکته را نباید فراموش نمود که ، خودروهایی با ارتفاع مشخص ( که این تعریف خودروهای SUV و یا همان شاسی بلندها را از این نقطه نظر دور خواهد نمود ) شامل حال این مجموعه خواهند شد . خودروهای اسپرت این رده از خودروها همیشه دارای جذابیتی خاص بوده که تمام اقشار جامعه جذب این مورد گردیده اند . همیشه خبر سازترین خبرها ، هیجان انگیزترین خبرها و کلا هر آنچه رکورد برای دنیای خودرو در مورد سرعت ، شتاب و ... وجود دارد را باید در این کلاس از خودروها پیگیری نمود . در این کلاس از بدنه به خودروهایی گفته می شود که به مانند خودروهای سدان دارای 3 ستون و یا 2 ستون بوده ، و همگی دارای یک وجه مشترک بوده ، که آن وجه مشترک داشتن 2 درب برای ورود و خروج از خودرو می باشد . خودروهای کروکی خودروی کروکی یا خودرو دارای سقف جمع‌شونده یا کانورتیبل که در اصطلاح انگلیسی Convertible‏ نامیده می شود ،‏ خودرویی است که در کنار اینکه متعلق به یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو است ، سقف آن دارای قابلیت جمع شوندگی داشته و یا همان قابلیت تا شدن سقف ( جمع شدن و بر روی یکدیگر قرار می گیرند و یا به صورتی و مکانیزمی جمع شده و در پست صندلی ها پنهان می شود ) ، را نیز داشته باشد . خودروهای فست بک ، لیفت بک فست بک ( البته در برخی موارد به جای مورد فست بک لیفت بک هم نیز می توان استفاده نمود ) یا به اصطلاح انگلیسی Fast-back به خودرویی گفته می شود که حالت خاصی از ترکیب بین سه ( 3 ) بدنه سدان ، هاچ بک و اسپرت می باشد . البته این خودروها با معرفی Mercedes Benz CLS جایگاه خویش را در میان مردم شناسایی نموده اند که در همان اوایل به این خودروها نام اسپرت کوپه داده بودند و با رقبای اسپرت خودشان قیاس می شده اند . در این میان رقابت BMW 6 Series از سال 2005 تا کنون با این رقیب سنتی خویش بسیار برای همه جذاب و دیدنی بوده است . طراحی اینگونه خودروها به گونه‌ای است که سقف با شیب ملایم و پیوسته به سمت انتهای بالایی سپر عقب خودرو به پایین آمده ، به طوری که سقف و صندوق عقب به صورت یکسان ( یک تکه ) دیده می شوند .

خودرو باکس آگهی خودرو

خودرو باکس آگهی خودرو

قیمت خودرو ماشین

خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی و بررسی
خرید خودرو و آگهی خودرو
خودرو باکس آگهی خودرو خودرو باکس آگهی خودرو قیمت خودرو ماشین خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس آگهی و بررسی خرید خودرو و آگهی قیمت خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو خودرو باکس خرید و بررسی خودرو